Ocak 2013Cesur Girişimciden Patentli Kombi


İlkokulu 7 yılda tamamlayan, herhangi bir teknik eğitim almayan Cengiz Gelgeç, kombiler üzerinde çalışma yapmaya başladı. Deneme yanılma yöntemiyle sistemde bazı değişiklikler yapan Gelgeç, 6 yıllık çalışmanın sonucunda elektrikte yüzde 60 tasarruf sağlayan kombi türü geliştirdi.

Geliştirdiği kombinin teknik çizimlerini makine mühendisi arkadaşına yaptıran Gelgeç, çalışmasını tamamlamasının ardından Türk Patent Enstitüsü'ne patent başvurusu yapmaya hazırlanıyor. Ayrıca üretim izni için de başvuru yapacak olan Gelgeç, deneme amacıyla geliştirdiği kombiyi bir serada kullanmaya başladı.

Ar-Ge Bütçesini Kendisi Karşıladı 
Cengiz Gelgeç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçük yaştan beri makinelere ilgisi olduğunu, kendi kendine araştırmalar, deneyler yaptığını söyledi. Mevcut kombilerin çok fazla enerji tüketmesi nedeniyle arayış içine girdiğini anlatan Gelgeç, bunun üzerine fırıncılığı bırakıp, evini de satıp enerji tasarruflu kombi geliştirmeye çalıştığını kaydetti.

Isıtma Sistemindeki Değişiklik Tasarrufu Sağladı
Gelgeç sistemini şöyle anlattı: "Kombiye giren su, depolanmadan 300-400 derece ısıdaki rezistans tünelinden geçerek ısınıyor. Tünelde su, iki saniyede 95 dereceye ulaşıyor. Isınan su borulara pompalanıyor, soğuyan su tekrar rezistanstan geçerek ısınıyor, ardından yeniden peteklere aktarılıyor. Diğer kombilerde ise kazandaki su ısınır, ısınan su peteklere pompalanır. Ama benim sistemimde kazan yok. Gelen su direkt ısınıp aktarılıyor. Bu da elektrik tasarrufu sağlıyor."

Patent Başvurusuna Hazırlanıyor
Kombi için patent başvurusu yapmaya hazırlandığını aktaran Gelgeç, "Şu an kombiyi Ar-Ge ürünü olarak denemek isteyenlere veriyorum. Deneme amacıyla bir serada kurdum. Ürüne talep var. Vatandaşlar ilgi gösteriyor. Önemli oranda satış bekliyorum. Özellikle örtü altı üreticileri tarafından çok ilgi göreceğini düşünüyorum' dedi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al