HaberlerBilimde En İyiler Sıralamasında İlk 20'deyiz


Türkiye, dünyaca ünlü bilim dergisi Scientific American’ın ‘Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi’ listesinde doktoralarıyla 15, Ar-Ge payıyla 16’ncı sırada yer aldı.

Dünyaca ünlü bilim ve teknik dergisi Scientific American'ın 4 farklı kritere göre tanımladığı 'Bilimde Dünyanın En İyi 40 Ülkesi' sıralamasında Türkiye de yer aldı. 167 yıllık tarihi olan dergi, bu sıralamayı ülkelerin en saygın bilimsel dergilerde yaptığı yayın sayısı, patent sayısı, milli gelirden Ar-Ge'ye ayrılan pay ve temel bilim ve teknoloji alanında verilen doktora sayısına göre hazırladı. Bu kriterlere göre yapılan son sıralamada, OECD raporları ile Digital Science tarafından derlenen saygın dergilerdeki yayın sayıları kullanıldı.

Buna göre, Türkiye en iyi sonucu, temel bilim ve mühendislik alanında verilen doktora sayısıyla aldı. Kriterler sonucunda Türkiye dünyanın en iyi 15'inci ülkesi oldu. Türkiye, milli gelirden Ar-Ge'ye ayrılan pay kriterine göre de en iyi 16'ncı ülke seçildi. Digital Science'ın listesindeki dünyanın en saygın dergilerindeki yayın sayısı kriterine göre Türkiye 38'inci sırada yer buldu. Patent sayısının baz alındığı sıralamada ise 36'ncı sıraya yerleşti. 

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al