HaberlerBilim Merkezleri 5 Yılda 81 İlde Yaygınlaşacak


Başbakan Erdoğan, geçen 11 yılda, sadece TÜBİTAK aracılığıyla 8 bin projeye 2,5 milyar lira Ar-Ge desteği sağladıklarını belirterek, "Bu sayede kendi uydularımızı geliştirdik ve ürettik. Savunma sanayi alanında pek çok projeyi hayata geçirdik" dedi.

Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, haftanın ülke, millet ve ekonomi için hayırlara vesile olmasını diledi. Yurt içinden ve dışından bu önemli etkinliğe katılan, görüşleri, düşünceleri, birikimleri ve önerileriyle katkı verenlere şükranlarını sunan Erdoğan, toplantıyı düzenleyenleri de kutladı.

Yeni fikirler geliştirmeyi, bunları ekonomik ve toplumsal faydalara dönüştürmeyi ifade eden inavosyonun artık tüm devletler ve kurumlar için stratejik öneme sahip olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bir fikrim var" diyenlerin, en az üretenler, ihraç edenler, yatırımcı ve girişimciler kadar büyük değer ifade etmeye başladığını söyledi.

Erdoğan, günümüzde, tasarım ve uygulama yeteneğini geliştiremeyen toplumların, kurumların ve bireylerin başarılı olma, başarılarını sürdürme imkanları, özellikle de rekabette öne çıkma ihtimallerinin bulunmadığını vurgulayarak, bu anlayışla Türkiye'de, hem kamuda hem de özel sektörde inovasyona büyük önem verdiklerini, bu yöndeki çalışmaları tüm imkanlarla desteklediklerini anlattı.

Teknoparkları yaygınlaştırarak, üniversite-sanayi işbirliğini destekleyerek, Ar-Ge çalışmalarını, bilimsel faaliyetleri, genç girişimcileri teşvik ederek, bu çerçevede önemli mesafe kat edildiğini anlatan Erdoğan, "Geçtiğimiz 11 yılda, sadece TÜBİTAK aracılığıyla 8 bin projeye 2,5 milyar lira Ar-Ge desteği sağladık. Bu sayede kendi uydularımızı geliştirdik ve ürettik. Savunma sanayi alanında pek çok projeyi hayata geçirdik. Akıllı kimlik kartları, üstün özellikli x-ray sistemleri gibi pek çok projeyi de bu kapsamda destekledik ve sonuçlanmasını sağladık" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çocukları ve gençleri inovasyona yönlendirmek için 81 ilde bilim merkezleri kurma çalışmasını başlattıklarını belirterek, bugüne kadar 7 büyükşehirde bilim merkezlerinin faaliyete geçtiğini, önümüzdeki 2 ay içinde de 2 büyükşehirde daha  faaliyete geçeceğini kaydetti.

Büyükşehirlerden başlayarak, önümüzdeki 5 yıl içinde bilim merkezlerini 81 ile yaygınlaştırmayı amaçladıklarını vurgulayan Erdoğan, marka ve patent başvurusu konusunda da çok önemli gelişmeler yaşandığını, geçen yıl Türkiye'nin, Avrupa'da en çok marka başvurusu yapılan ülke olduğunu söyledi.

KOBİ'lerin her birinin, kendi alanlarında potansiyel birer inovasyon merkezi durumunda olduğunu dile getiren Erdoğan, insanların bilgisi, birikimi, çalışkanlığı, zekası ve keşif kabiliyeti sayesinde KOBİ'lerin her gün yeni ve etkileyici başarılara imza attığını dile getirdi.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al