HaberlerAvrupa'da Satılık Marka Arayan Şirketlere ‘İcra' Uyarısı


Beyaz eşya sektörü oyuncularından Beko'nun Alman Grundig'i, önde gelen gıda şirketlerinden Ülker'in lüks çikolata markası Godiva'yı, kimya ve seramik sektörünün önde gelen isimlerinden Eczacıbaşı'nın karo seramik devi Villeroy & Boch'u, ayakkabı sektörünün önemli aktörlerinden Ziylan'ın Lumberjack'i satın alması ilk akla gelenler arasında. 

Yine sektörlerinde söz sahibi Saray, Alfemo, Vestel, Teknosa ve Altınbaş gibi şirketlerin de marka arayışı sürüyor. Bu tür gelişmeleri yerinde bulan Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, şirketlere satın aldıkları markaların hangi ürünler için onaylandığını denetlenmesini tavsiye ediyor.

Türkiye'nin ekonomik olarak gelişip büyümesi adına olumlu olan bu durum şirketler için belli tehditler de içeriyor. Bu tehditleri ve alınması gereken önlemleri Cihan'a açıklayan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, özellikle tescil üzerinde duruyor. Marka satın almanın şirketleri büyüttüğünü, dünyaya yaymada etkin kıldığını ifade eden Karadeniz, "Marka satın alırken evvela bu markanın hangi ürünler için tescil edildiğinin kontrol edilmelidir. Diğer yandan markaların geçerlilik tarihlerine de dikkat edilmemeli. Yenileme safhası kaçırılan markaların, yenilemenin sonrasında satın alınması tercih edilmelidir." uyarısında bulunuyor.

Kemal Yamankaradeniz, benzer şekilde icra konusunun da iyi incelenmesi gerektiğini vurguluyor. Markaların borçlardan dolayı icralık olup olmadığı kontrol edilerek devrinin alınmasını tavsiye eden Yamankaradeniz, ayrıca talip olunan markaların itibar ve algı araştırmalarının yapılması ve kullanım değeri olan markaların tercih edilmesinin de büyük önem taşıdığını kaydediyor ve "Bu yönlerden güçlü olan markalar tercih edildiğinde müşteriler ile beraber bir satın alma yapılacaktır." diyor.

Cihan Haber Ajansı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al