Basında Çıkan HaberlerAvrupa Patent Ofisi(EPO) 2017 Raporu Değerlendirmesi


Geçtiğimiz günlerde Avrupa Patent Ofisi’nin (EPO) 2017 yılına ait raporu açıklandı.


Raporda; 2017 yılında patent başvuru sayılarının 3.9% artış göstererek, 165.590 adete ulaştığı gözlemlenmiştir.

Başvuru sayılarını ülkelere göre değerlendirdiğimizde ise; ABD 42.300 adet başvuru sayısıyla ilk sırada yer almaktadır. Onu 25.490 adet ile Almanya takip etmektedir. Japonya, 21,712 adet, Fransa 10,559 başvuru sayısıyla Almanya’dan sonra gelmektedir.

Çin bu yıl başvuru sayılarını 16.6% oranında artırarak, İsviçre’yi geride bırakmış, en fazla Avrupa patent başvurusu yapan ilk 5 ülke arasına girmeyi başarmıştır.

Bunun yanında, dünya çapında en fazla başvuru yapan ülkelerden biri olan Güney Kore, 2017 yılında patent başvuru sayılarında 8.2% oranında düşüş yaşamıştır.

Yine çoğu Avrupa ülkesine baktığımızda (İtalya, Almanya, Hollanda, Fransa gibi) yapılan başvuru sayılarında artış görülmüştür.

Avrupa Patent Ofisi raporuna göre; yapılan patent başvurularının ağırlıklı olarak, daha önceki yıllarda da olduğu gibi tıp teknolojileri alanında yapıldığı görülmüştür. Bunu dijital iletişim ve bilgisayar teknolojileri takip etmiştir.

14.5% artış ile Biyoteknoloji, 8.1% artış ile İlaçlar ve 6.6% artış ile Ölçme sistemleri, başvuru sayılarının en fazla artış gösterdiği alanlar olmuştur.

Patent başvurularının orijinine bakıldığı zaman, Avrupa ülkelerinde genelde yapay zeka ve araçlarda akıllı uygulamalar; Asya ülkelerinde ise ağırlıklı olarak Bilgi ve Bilgisayar Teknolojileri alanlarına odaklandığı gözlemlenmektedir.

Türkiye’den yapılan Avrupa patent başvurularında  bir önceki yıla göre 74,9% oranında artış gerçekleşmiş, patent başvuru sayısı 2016 yılında 510 adet iken bu sayı 2017 yılında 892 adete yükselmiştir.

En çok Avrupa patent başvurusu yapan ilk 50 firma arasında bu yıl ilk kez bir Türk firması girmiştir.

VESTEL ELEKTRONİK 408 adet Avrupa patent başvurusu ile ilk 50 firma arasında 49. sırada yer almıştır.

Kemal YAMANKARADENİZ

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al