HaberlerApple, Coca Cola'yı Geçti


Apple, Coca Cola'yı geçti! Dünyanın en değerli markası sıralamasında 1 numara değişti. 13 yıldır bu koltuğu kimseye kaptırmayan ABD´li gazlı içecek devi Coca Cola yerini teknoloji devi Apple´a bıraktı.  Dünyanın en önemli 'marka danışmanlığı' şirketi olarak gösterilen Interbrand, 2013 yılının en değerli markasını açıkladı.

“En İyi Küresel Markalar 2013” araştırması sonuçlarına göre, Apple, piyasa değerini geçen yıla göre yüzde 28 oranında artırarak 98 milyar 320 milyon dolarla en iyi marka oldu.

Listesinin ikinci sırasında ise internet arama motoru Google var. Google geçtiğimiz yıl piyasa değerini yüzde 34 artırarak 93 milyar dolarlık bir marka haline geldi.
 
Coca Cola 3. Sırada 
Listenin üçüncü sırasında ise, 2012’nin şampiyonu Coca Cola var. Gazlı içecek devi Coca Cola'nın değeri ise 79 milyar 200 milyon dolar. Coca Cola'nın marka değeri ise yüzde 2 oranında arttı.

“En İyi Küresel Markalar 2013” listesinin dördüncü sırasında yine bir teknoloji devi olan IBM var. IBM marka değerini yüzde 4 oranında artırarak 78 milyar 808 milyon dolarlık bir değere ulaştı. 

Microsoft 5. Sırada 
Listenin beşinci sırasında Bill Gates'in sahibi olduğu yazılım devi Microsoft bulunuyor. Microsoft piyasa değerini yüzde 3 oranında artırarak 59 milyar 546 milyon dolar değere ulaştı.

Interbrand'ın listesinde altıncı sırada ise ABD enerji şirketi General Electric bulunuyor. General Electric'in piyasa değerinde yüzde 7’lik bir artış oldu. Şirketin rakamsal değeri ise, 46 milyar 947 milyon dolar.

Dünyanın en değerli 10 markası listesine fast-food lokantaları zinciri McDonald's yedinci sıradan girdi. McDonald's'ın piyasa değeri yüzde 5 oranında arttı. ABD'li şirketin rakamsal değeri ise 41 milyar 992 milyon dolar olarak hesaplandı.

Dünyanın en değerli sekizinci markası ise Güney Kore'den. Listede dokuzuncu sırada ABD'li teknoloji devi Intel bulunuyor. 'En İyi Küresel Markalar' listesinin 10’uncu sırasında ise bir otomotiv devi bulunuyor. Japon otomobil üreticisi Toyota marka değerini yüzde 17 oranında arttırdı. Toyota'nın marka değeri ise 35 milyar 346 milyon dolar olarak hesaplandı.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al