HaberlerAkıllı Telefonlar Türkiye'yi Takmıyor


Son aylarda patent savaşının iyice kızıştığı teknoloji dünyasında şirketler birbiri ardına rakiplerini patent ihlali gerekçesiyle mahkemeye veriyor. Özellikle Avrupa'da yankı uyandıran Apple-Samsung savaşında iki dev şirket birbirine dava açarak patent hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle ürünlerin toplatılmasını mahkemeden talep etmekten çekinmiyor.

Peki bu dev şirketlerin Türkiye'deki durumu nasıl? Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, yurtdışı merkezli köklü şirketlerin son yıllarda Türkiye'de patent başvurusunda bulunmadığına dikkat çekti.

Hal böyle olunca Avrupa'da en ufak patent hakkı ihlaline bile göz açtırmayan şirketlerin, söz konusu Türkiye olduğunda aynı hassasiyeti göstermemesi kafaları karıştırıyor. Türkiye'deki bu ilginç duruma dikkat çeken Yamankaradeniz, şu sözleri kaydediyor:

"Türkiye’de köklü geçmişe sahip olan Nokia, Ericsson gibi firmaların ülkemizde geçtiğimiz yıllarda yüksek patent rakamlarına sahip olmasına rağmen son 2 yıldır Türkiye’deki patent başvurularındaki düşüş dikkatimizi çekiyor. Yine ülkemizde oldukça popüler olan Blackberry’nin üreticisi Research In Motion LTD şirketinin ise Türkiye’de yaptığı patent başvurusu sayısı yalnızca 1 adet. Blackberry’nin 2010 yılında bu patentinin yıllık yenilenmesini de yaptırmayarak patent korumasını devam ettirmediğini görüyoruz.

Buradan hareketle Blackberry gibi akıllı telefon üreticilerinin Türkiye’yi patentlerinin çalınması açısından tehlikeli bir pazar olarak görmediğini, patentlerini korumaya değer bir ülke olarak değerlendirmediğini düşünmekteyiz. Benzer şekilde Apple’ın Türkiye’deki Iphone ve Ipad satışlarındaki patlamaya rağmen, ‘Avrupa Patent Başvurusu’ gerçekleştirdiği buluşlarına, Türkiye’de validasyon yöntemi ile geçerlilik sağlamaması da aynı şekilde yorumlanabilir”

Destek Patent'ten aldığımız verilere göre Apple, 2003 yılında iPhone da dahil olmak üzere diğer cihazlarda video resim şifreleme sistemiyle ilgili patent başvurusunda bulunmuş ve 2023 yılına kadar patentini Türkiye'de korumaya almıştı. Ancak Apple'ın video şifreleme dışında bir patent başvurusunda bulunmaması dikkatlerden kaçmıyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al