HaberlerAkıllı AR-GE Dönemi
 

Kobi'ler artık enerjilerinin büyük bölümünü Ar-Ge'ye harcıyor. Ancak bu çaba tek başına yeterli değil. Boş yere kürek çekmemek için, pazardaki yerinizi, rakiplerinizin durumunu izlemeniz gerekiyor. 


Boşa Kürek Çekilmemeli
Gümrük Birliği yıllarındaki yeni ithalat dalgası, Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerden (KOBİ) epey kurban aldı. Ama yıkılmayıp ayakta kalanlar ihracatı öğrendi ve adeta Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin üretim üssü oldu. Yine bu ihracat, 2001'deki şiddetli kriz sırasında dışa açılmış olan KOBİ'lerin can simidi oldu. İlerleyen yıllarda AB sürecinin de etkisi ile Türk KOBİ'leri; şirket evliliklerini, kurumsal ve finansal yönetim sistemlerini öğrenerek gelenekselliğin getirdiği yüklerden kurtuldular. Yine bu sayede dalgalı denizlerde yüzmeye devam edebildiler. Şimdi ise, KOBİ'leri bambaşka bir dönem ve yeni tsunami dalgaları bekliyor. Öyle ki Küresel fınans devlerinin çöktüğü, Asya'nın üretim çılgınlığının dünyayı sarstığı ve pazardan pay almanın aslanın midesinde olduğu bir dönemden bahsediyoruz, işte bu dalgaları hasarsız atlamak için Türkiye'deki işletmelerin yeni bir kabuk değişimine daha ihtiyacı var. Bu değişim adı da inovasyon ya da Türkçesi ile yenilikçilik. Ancak tek başına yeterli mi hayır! Rotamızın doğruluğundan emin olmamız gerekiyor. Araştırma ve geliştirme yaparken boş yere kürek çekmemek adına o alanda son teknolojinin hangi seviyeye ulaştığını da bilmek gerekiyor. Ya da rakiplerinizin bu alanadaki başarılarını izlemeniz gerekiyor. Destek Patent işte bu konu üzerine erişilmesi zor bilgileri işletme sahiplerine açıyor. Destek Patent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz şu sözlerle anlatıyor: "Teknoprofil "Erken Uyarı Sistemi" sayesinde pazardaki yerinizi belirleyebilir, rakiplerinizin durumunu izleyebilirsiniz. Patent ihlali riskinden korunabilir, zaman ve para kaybını engelleyebilir, teknolojik rekabetin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Teknoprofil ayrıntılı bir araştırmayla buzdağının görünmeyen kısmımı açığa çıkarıyor. Pazardaki rakipleri, hedeflerini, pazarın ve müşterilerin talep ve ihtiyaçlarının tespitini, doğru ve güvenilir pazar araştırmasını, ürün ve rakip analizlerini yapıyor. Rakipleri ve sektörü izleyerek yenilikleri piyasaya çıkmadan görme imkanı sağlıyor. Böylece firmalara teknolojik üstünlük sağlanması ve rekabetçi ürünler üretilmesi olanağını sunuyor"

Global Pazarda Riskler Artıyor
Öte yandan global pazar koşullarında rekabetin hızla arttığı bir dönemde ayakta kalabimenin bir yolu da, teknolojik üstünlüğe sahip olmak ve inovasyon yeteneği ile rakiplerden daha yenilikçi ve kar sağlayacak rekabetçi ürünleri üretmekten geçiyor. Yamankaradeniz konuya ilişkin şu açıklamayı yapıyor: "inovasyon; yeni düşüncelerin ekonomiye dönüştürülmesidir. Şirketlerin yaptıkları yenilikler, sonunda ticari gelir elde edebilecekleri yeni ürünlere dönüştüğü takdirde değer kazanır. O halde bu farklılığı yaratabilecek ürünler nasıl tespit edilebilir? İzlenmesi gereken teknolojik inovasyon stratejisi nasıl olmalıdır? işte Teknoprofil, tüm bu sorulara yanıt vermek üzere tasarlandı. Teknoprofil'de temel amaç; faaliyet gösterilen teknik alandaki gelişmeleri görmek ve rakipleri izlemektir. Bu sayede Türkiye'deki ve dünyadaki teknolojik durum, ARGE trendleri, rakiplerin teknolojik gücü, yurtiçi ve yurtdışındaki pazarları, ihracat alanları ve bu aktivitelerin dünyadaki dağılımı yakından takip edilebilir" Teknoprofil'in, sadece bir patent başvurusundaki teknik bilgiyi incelemekle kalmadığını da anlatan Yamanakaradeniz, "Yayınlanan patentleri analiz ederek şirketlerin pazardaki durumları, rakiplerin gelecekteki planları, araştırma ve geliştirme aktiviteleri ile ilgili bilgi sahibi olma süreçlerini de içeren kapsamlı bir çalışmadır. Doğru ve güvenilir pazar araştırmaları ve rekabet analizleri, firmanızın pazarda süreklilik göstermesi ve büyümesi için vazgeçilmezdir" diyor.

Teknoprofil Nedir?
Teknoprofil "Erken Uyan Sistemi" sayesinde pazardaki yerinizi belirleyebilir, rakiplerinizin durumunu izleyebilirsiniz. Patent ihlali riskinden korunabilir, zaman ve para kaybını engelleyebilir, teknolojik rekabetin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz. Teknoprofil, pazardaki rakipleri, hedeflerini, pazarın ve müşterilerin talep ve ihtiyaçlarının tespitini, doğru ve güvenilir pazar araştırmasını, ürün ve rakip analizlerini yapıyor.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al