Uzman GörüşleriAfrika’da Nasıl Marka Olunur?


Yaklaşık 30 milyon 65 bin kilometrekarelik alanı ile dünya topraklarının yüzde 20,4’ünü kapsayan 54 bağımsız ülkenin bulunduğu Afrika kıtası, Türk iş adamlarınca aslında geç keşfedilen bir kıtadır. 15 yıl önce Afrika pazarında iş var diyerek parça başı siparişlerle ürün gönderen birçok firma, şimdi bayileri, üretim tesisleri ya da mağazaları ile bu kıtada. Tarımdan gıdaya, tekstilden mobilyaya, otomotivden tarım aletlerine, inşaat malzemelerinden alt yapı araç ve gereçlerine 54 Afrika ülkesi ihracat bakımından büyük potansiyeller barındırıyor. Örneğin; Dış Ticaret Müsteşarlığının verilerine göre, son bir yılda Afrika ülkelerine yapılan ihracatta rekor artışlar var. Yaklaşık 10 milyar dolarlık ihracat getirisiyle yatırımcısının yüzünü güldüren Afrika'da Türk firmaların etkinliği giderek artıyor. Hal böyle olunca Hükümetimiz ve Ekonomi Bakanlığımız ihracatta Türkiye’nin yeni hedef pazarı olarak Afrika’yı belirledi.
Pek çok işletme Afrika pazarındaki yüksek potansiyelin farkında, orada veya orada olmak için girişimlerde bulunuyor. Fakat bu iş birliği öncesinde, markanız için iç pazarda oluşturduğunuz korumaya yönelik koşulları, Afrika pazarlarında da sağlamanız gerekmektedir. 
Peki Afrika pazarında marka olmak için; nereden başlanmalı ve ne gibi tedbirler alınmalı? 
Bu yıl 16’ıncısı gerçekleştirilen, 1,5 milyonu aşan ziyaretçisi ile artık küresel anlamda dünyanın büyük iş etkinliklerinden birine dönüşen MÜSAİD Expo Fuarı’nda Destek Patent olarak, bu yıl da hem destekçi hem de katılımcı firma olarak yer aldık. 
Yurt dışından birçok ziyaretçiyi ve alım heyetini ağırlayan fuarın bu yılki öncelikli hedef kıtası, Afrika olarak belirlendi.
Bugün ülkemizden pek çok iş insanı Afrika’ya ihracat ya da yatırım yapıyor. Destek Patent olarak biz de fuarda, yaklaşık 600 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip Afrika pazarında Türk firmalarının nasıl marka olabileceği konusuna odaklandık ve katılımcıları bu konuda bilgilendirdik. 
Marka ismi seçimini önemsemek gerekiyor. Tüm bu süreçler, belli bir strateji dahilinde ilerlemeli. Bizim bu fuardaki temel amacımız da dış pazarlarda faaliyet gösteren markaların, markalarına nasıl sahip çıkacaklarını anlatmaktı. Amacımıza ulaştık ve konuyla alakalı gayet verimli görüşmeler gerçekleştirdik.
Afrika özelinde marka tescil işlemlerine ilişkin süreç nasıl işliyor? 
Afrika’da markanızı tescil ettirmek için başvurulabilecek çeşitli kurumlar mevcut. Bu kurumlardan ilki OAPI yani Afrika Fikri Mülkiyet Kuruluşu. 
Buradan yapacağınız 1 başvuru ile 17 ülkede tescili yaptırabilir, 2 yıl içinde belgenizi alabilir, 10 yıl da markanızı koruyabilirsiniz. OAPI’ye üye ülkelerin ayrı başvuru ofisleri bulunmuyor. Yani ülke özelinde başvuru yapma imkanı yok. OAPI’ye üye ülkeler şunlar:
Benin (sadece OAPI başvurusu kabul ediyor)
Burkina faso (sadece OAPI başvurusu kabul ediyor)
Kamerun (sadece OAPI başvurusu kabul ediyor)
Nijer (sadece OAPI başvurusu kabul ediyor)
Orta afrika cumhuriyeti
Kongo
Fildişi sahilleri
Gabon
Gine
Gine bıssau
Ekvatoryal gine
Mali
Moritanya
Senegal
Çad
Togo
Başvuru yapabileceğiniz diğer bir kuruluş ise ARIPO yani Afrika Bölgesel Fikri Haklar Organizasyonu. Burada da yapacağınız 1 başvuru ile 9 ülke için başvuru yapmış olacaksınız. 
Bunun yanı sıra OAPI’nın aksine üye olan 9 ülke içerisinden seçimler yaparak da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. ARIPO da size marka tescil belgenizi 2 yıl içerisinde veriyor ve markanızı 10 yıl koruma altında tutuyor. ARIPO şu anki üye ülkelerinin dışında Leshoto, Svaziland, Malavi ve Tanzanya ile de uyum sürecinde. Şimdilik bu ülkelerde başvuruları kendi ülke ofislerinden yapılıyor. ARIPO’ya üye ülkeler:
Botswana
Gambiya 
Gana 
Kenya 
Lesotho 
Malavi
Mozambik 
Namibya 
Sierra Leone
Liberya 
Ruanda 
Somali 
Sudan 
Svaziland 
Tanzanya 
Uganda 
Zambiya
Zimbabve
WIPO da Afrika marka tescilleri için başvuru sürecinde yardımcı olacak kuruluşlardan bir diğeri. Dünya Fikri Haklar Organizasyonu WIPO ile Afrika Kıtasındaki ülkelerin 19 tanesi ve OAPI için başvuru yapılabilir ve diğerleri gibi 10 yıl marka koruması sağlar. Afrika’daki üye ülkeler:
Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü (OAPI)
Botsvana
Mısır
Gana
Namibya
Sao Tome ve Principe
Kenya
Liberya
Fas
Madagaskar
Mozambik
Sudan
Sierra leone
Sao tome
Lesoto
Swazıland
Zambiya
Tüm bunların yanı sıra 15 Afrika ülkesi herhangi bir topluluğa üye değildir, 12 ülkede başvurular ülkesel yapılır ve 3 ülkede (Eritre, Somali, Somaliland) Marka Tescil Sistemi yoktur.
Elbette bir firmanın bu müracatları tek başına yapması zor ve çok meşakkatli. Destek Patent olarak bizler sahip olduğumuz uluslararası network ve çözüm ortakları ile Türk firmalarının Afrika pazarlarında markalarını tescil ettirmelerini sağlamada ve Afrika pazarlarında markalarını koruma altına almalarında gereksinim duydukları tüm hizmetleri ve danışmalığı sunuyoruz.
Güzel günler dileklerimle, 
Kemal Yamankaradeniz
Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı
kyk@destekpatent.com.tr

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Marka, Patent ve Tasarım Tescili başta olmak üzere, Sınai Mülkiyet Haklarına ilişkin tüm işlemlerinizde Destek Hep Yanınızda…

HİZMETLERİMİZ

Marka, Patent ve teknolojik gelişmeler hakkında güncel haberleri takip edin...

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer,
büyüyemez!
Bilgi Al

Marka

En Değerli Mülkünüz Markanız...
Bilgi Al

Patent

Patentle daha çok kazanın!
Bilgi Al

Coğrafi İşaret

Şehriniz
Değeriniz Olsun!
Bilgi Al

Endüstriyel Tasarım

Farkınız, tasarımınız!
Bilgi Al

Marka Değerleme

Ölçülmeyen değer, büyüyemez!
Bilgi Al

MarkArt

Marka Bulma
Sanatı...
Bilgi Al